Print Friendly

AWARDS & SPECIAL RECOGNITION 2015

CONGRATULATIONS DANCERS!
Congratulations to all dancers for your amazing performances at our Festivals & Competitions this year! We are truly proud of your accomplishments, hard work and commitment. 

ARTISTS EMERGE (Edmonton, AB)   
PLATINUM: “RYAN MAXWELL”  Choreographed by: Ryan Maxwell
DIAMOND: “JULIA BOSE AND CARLY CHRISTAIENS”  Choreographed by: Julia and Carly
DIAMOND: “PROPHETZ”  Choreographed by: Roberta Bierman
ADJUDICATORS CHOICE: “PROPHETZ”  Choreographed by: Roberta Bierman
I.C.O.N AWARD: “PROPHETZ”  Choreographed by: Roberta Bierman
1st PLACE SENIOR FINALISTS: “PROPHETZ”  Choreographed by: Roberta Bierman

HOLLYWOOD VIBE (Seattle, WA)

 
GOLD: “I AIN’T NEVER” INT COMPANY   Choreographed by: Stacy Sanderson

 THUNDERSTRUCK COMPETITION (Victoria, BC)

 
LIGHTNING GOLD: “OMINOUS”    Choreographed by: Roberta Bierman
LIGHTNING GOLD: “PRIME X111”                                             Choreographed by: Roberta Bierman

 DANCEWORKS (Victoria, BC) Competition Section

 
MONTY AND VIVIAL LOVE STAGE AWARD                  Choreographed by: Kelsey Parhar
 “SMILE” JR BDCO   
KATHLEEN MCCREESH AWARD  Choreographed by: Kelsey Parhar
“COOL CAT” Hailey Burleson   
TOES N TAPS GIFT CERTIFICATE  Choreographed by: Kelsey Parhar
“MAKE EM LAUGH” Kristen Reid    
JANICE TOOBY-MACDONALD AWARD  
“PIZZA TIME” Marleigh MacLaren and Emily Morrow Choreographed by: Kristen Low 

 SYNERGY (Sidney, BC)

 
HIGH GOLD: “TURN TO STONE: Choreographed by: Angela Mousseau
HIGH GOLD: “THE END” Choreographed by: Christine Barrett
GOLD: “WOLF AND I” Choreographed by: Angela Mousseau
HIGH GOLD: “SOMEDAYS” Choreographed by: Angela Mousseau
HIGH GOLD: “SING SING SING” Choreographed by: Christine Barrett
HIGH GOLD: “SHE SAID” Choreographed by: Christine Barrett
PLATINUM: “LOVE IT”  Choreographed by: Christine Barrett
HIGH GOLD: “DON’T”  Choreographed by: Christine Barrett
PLATINUM: “GIRLS 2.0” Choreographed by: Christine Barrett
GOLD: “OCEANS” Choreographed by: Julia Barrett
GOLD: “I AIN”T NEVER”  Choreographed by: Stacy Sanderson
PLATINUM: “LIFT OFF”  Choreographed by: Christine Barrett 
HIGH GOLD: “OMINOUS”  Choreographed by: Roberta Bierman
PLATINUM: “PRIME XIII” Choreographed by: Roberta Bierman
HIGH GOLD: “STEAM HEAT”  Choreographed by: Kelsey Parhar
PLATINUM: “PROPHETZ”  Choreographed by: Roberta Bierman 
“GIRLS 2.0” TAP DANCE OF THE YEAR  Choreographed by: Christine Barrett
“STEAM HEAT” JUDGES CHOICE FOR BEST UNISON Choreographed by: Kelsey Parhar 

 GREATER VICTORIA PERFORMING ARTS FESTIVAL (Victoria, BC)

AWARD FOR MOST PROMISING JAZZ DANCER                  Choreographed by: Kelsey Parhar
 “MAKE EM LAUGH” Kristen Reid   
AWARD FOR MOST OUTSTANDING STAGE GROUP Choreographed by: Kelsey Parhar
“STEAM HEAT”    
AWARD FOR MOST OUTSTANDING LYRICAL GROUP  Choreographed by: Christine Barrett
“THE END”     
ADJUDICATORS CHOICE OUTSTANDING PERFORMANCE IN TAP   Choreographed by: Christine Barrett
“GIRLS 2.0 ”  
FLORENCE CLOUGH BEST TAP TEAM AWARD Choreographed by: Kristen Low
“PIZZA TIME”  Marleigh MacLaren & Emily Morrow  

GREATER VICTORIA MUSIC FESTIVAL AWARD FOR OUSTANDING PERFORMANCE IN TAP

Choreographed by: Christine Barrett 
“SING SING SING’  
AWARD FOR OUTSTANDING PERFORMANCE IN HIP HOP   Choreographed by: Roberta Bierman
“PROPHETZ”  
SENOIR PROVINCIAL REPERSENTATIVE FOR STAGE  
“FAST CAR” Danika Postle Choreographed by: Christine Barrett

 

CORE DANCE (Nanaimo, BC)

 
Silver: “SING SING SIGN” Choreographed by: Christine Barrett
Platinum: “FAST CAR” Danika Postle Choreographed by: Christine Barrett
Platinum: “LOVE IT”  Choreographed by: Christine Barrett
Gold: “GIRLS 2.0”   Choreographed by: Christine Barrett
Gold: “JUST BREATHE” Sara Barringer  Choreographed by: Christine Barrett
Gold: “LIFT OFF” Choreographed by: Christine Barrett
Gold: “OMINIOUS”  Choreographed by: Roberta Bierman
Gold: “THE END”  Choreographed by: Christine Barrett